Na skróty
Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00
* w wakacje nie ma tej Mszy Św.
Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00
* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.
Pogoda w Skolwinie
Temperatura: [°C]
Ciśnienie: 1012 [hPa]
Prędkość wiatru: 0 [km/h]
Kierunek wiatru: ENE
Promieniowanie UV: 0
Wilgotność powietrza: [%]
Dzienna suma opadów: 0 [mm]
O parafii |
Parafia Chrystusa Króla Szczecin Skolwin
parafia: Chrystusa Króla dekanat: Szczecin-Żelechowo diecezja: szczecińsko-kamieńska gmina: Szczecin powiat: szczeciński (grodzki) województwo: zachodniopomorskie
Dawna wieś rybacka sięgająca swym rodowodem wczesnego średniowiecza o wyraźnie zachowanym kształcie owalnicy, położona na wysoczyźnie i zboczach Wzgórz Warszewskich. Na przełomie XIX i XX wieku w dolinie Odry powstały liczne zakłady dające początek nowej części osiedla o wyraźnie przemysłowym charakterze. Po roku 1946 Skolwin został włączony w granice miasta Szczecina.
Źródła
Ocalałą z pożogi wojennej świątynię poświęcono 11 sierpnia 1946 roku, nadając jej wezwanie Chrystusa Króla. - W drugiej połowie XVII wieku jest już tylko kościołem filialnym parafii Szczecin-Glinki.- Obecną formę otrzymał po odbudowie w 1689 roku.- W czasie wojny trzydziestoletniej kościół został poważnie uszkodzony.- W drugiej połowie XV wieku świątynia została gruntownie przebudowana.- W 1484 roku kościół wraz z osadą przeszedł na własność kolegiaty Mariackiej w Szczecinie.- W roku 1286 biskup kamieński Herman udzielił proboszczowi kościoła Mariackiego w Szczecinie duchowej władzy nad wybudowanym kościołem w Skolwinie.- Osada wzmiankowana po raz pierwszy w 1186 roku.
Architektura:
W ścianach znajdują się okna zwieńczone - charakterystycznym dla barokowej przebudowy - łukiem odcinkowym. Szczyt wschodni dekorowany jest trzema ostrołukowymi blendami w układzie piramidalnym. Od południa dobudowano kruchtę i zakrystię. Wejście do świątyni wiedzie przez ostrołukowy portal znajdujący się w zachodniej elewacji wieży. Posiada on uskokowe, fazowane ościeża. W ścianie południowej i północnej spotykamy znacznie uboższe portale o łuku półkolistym. Portal północny jest obecnie zamurowany. Zarówno portale jak i okna pochodzą z okresu barokowej przebudowy świątyni. Wieża wzniesiona została na planie kwadratu. Dolna część ceglana podzielona jest wizualnie na kondygnacje gzymsem kordonowym. Zdobią ją liczne, symetrycznie rozłożone blendy o łuku odcinkowym oraz okna szczelinowe. Górna część o konstrukcji ryglowej, odeskowanej, zwieńczona jest barokowym hełmem z ośmioboczną latarnią i szpicem. Wnętrze świątyni nakryto płaskim, belkowanym stropem bez wypełnienia, z otwartą więźbą dachową, obitą jedynie od wnętrza płytami. Dach dwuspadowy pierwotnie ceramiczny a obecnie niestety blaszany. W roku 1990 rozpoczęto generalny remont wnętrza i regotyzację zewnętrznych (otynkowanych do tej pory) elewacji. Uroczo prezentuje się nie tylko sama świątynia ale również jej otoczenie porośnięte starodrzewiem lipowym i pięknymi roślinami ozdobnymi.
Wyposażenie:
- Zrekonstuowana nadstawa barokowego ołtarza ambonowego z 1692 roku. - Resztki czaszy ambony. - Barokowa empora organowa oraz neorenesansowy prospekt organowy z zachowanym instrumentem. - Dwa świeczniki i żyrandole barokowe z 1692 roku.
Skolwin posiadał również kaplicę cmentarną zlokalizowaną na cmetarzu ewangelickim przy ulicy Stołczyńskiej, niestety została ona rozebrana, a sam cmentarz ulega postępującej wciąż dewastacji.
Informacje zaczerpnięte ze strony http://www.architektura.pomorze.pl/?art_id=66 |